POPULARNA JAPOŃSKA MARKA STREETWEAROWA BAPE

BAPE, stworzona w 1993 roku w samym sercu Harajuku w Japonii, szybko stała się liderem trendów kulturalnych w Tokio i okolicach. Niemal 30-letnia spuścizna BAPE jest niczym innym, jak imponującym dorobkiem jej twórcy. 

 

Tomoaki Nagao, jako nastolatek buszował po tokijskich sklepach płytowych. W ten sposób odkrył swoją miłość do muzyki hip-hop i znalazł inspirację modową u artystów takich jak Public Enemy, LL Cool J i Beastie Boys. Po pracy jako redaktor i stylista w magazynie Popeye, zagorzały miłośnik hip-hopu szybko wciągnął się w scenę muzyczną i w czasach college'u bywał w klubach nocnych, nawiązując kontakty, które pomogłyby mu przygotować grunt pod przyszłe działania w świecie mody. Nigo poznał wtedy młodego Juna Takahashiego (który później założy markę UNDERCOVER). W tym samym czasie Nigo zaprzyjaźnił się z Hiroshi Fujiwarą. Duet ten w 1993 roku otworzył butik odzieżowy „Nowhere”.

 

Czym jest BAPE?

Wprowadzona na scenę przez Nigo i SK8THING marka BAPE szybko stała się powszechnie znaną nazwą w Japonii. Pozostając ekskluzywną dla tego kraju do początku lat 2000, BAPE zyskała uznanie dzięki charakterystycznej odzieży streetwearowej, prezentowanej na koszulkach z grafiką, szortach dresowych, bluzach z kapturem, crewneckach, swetrach, spodniach dresowych, pełnozapinanych bluzach z kapturem, bluzach typu pullover i nie tylko. BAPE jest uważana za jedną z oryginalnych marek streetwear w Japonii.

To, co jeszcze bardziej pomogło BAPE zyskać popularność, to jej ikoniczne motywy, które stały się synonimem całej oferty marki. Należały do nich m.in. charakterystyczna głowa małpy, rekin na kapturach, a ostatnio baby milo. Korzenie BAPE z lat 90. wpisują się w scenę ura-Harajuku, a konkretnie z teraz już kultowymi projektantami takimi jak Shin Takazawa z Neighborhood, Tetsu Nishiyama z WTaps, Hiroshi Fujiwara, Sk8thing i innymi, którzy w tamtym czasie byli przyjaciółmi i wzajemnie się inspirowali.

 

IKONICZNE ELEMENTY BAPE I ICH ZNACZENIE

Jednym z wielu powodów, dla których BAPE utrzymało tak ważną rolę w streetwearze, są jego niezapomniane obrazy i motywy, które sprawiają, że marka jest rozpoznawalna dla każdego miłośnika mody. Trudno przecenić znaczenie i wpływ BAPE na modę, a dużą część tego można przypisać tak ikonicznemu elementowi odzieży, jak bluza z kapturem BAPE Shark. Jest to uważane za jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów odzieży w linii A Bathing Ape, ze względu na jego „odważny” design i unikalne detale, które podkreślają ekskluzywność marki BAPE. Projekt rekina jest inspirowany grafiką wojskową, często umieszczaną na dziobach samolotów myśliwskich i okrętów wojennych.

Oprócz bluzy z kapturem BAPE Shark, ikoniczny wzór „Cloud Camo” marki wykracza poza streetwear i nawiązuje do zamiłowania japońskiego przemysłu mody do estetyki inspirowanej wojskiem.

Od czasu powstania prawie 30 lat temu, reputacja BAPE jako ikony mody pozostała nienaruszona i nadal rośnie, ponieważ marka wprowadziła jeszcze bardziej znane projekty, a także niezliczone linie dyfuzyjne, aby trafić do wszystkich typów entuzjastów BAPE. Wpływ BAPE na branżę streetwear i mody jest naprawdę wielki, pokazuje jak zainteresowanie militarnymi wzorami przerodziło się w światowy sukces tej marki.

Ubrania Bape_2

Odśwież swój styl streetwear z kolekcją t-shirtów A Bathing Ape.

Ubrania Bape_3

Odkryj szeroki wybór casualowych koszulek z charakterystycznymi miejskimi akcentami. Wybieraj spośród klasycznych białych i czarnych odcieni w podstawowych krojach z krótkim rękawem. Przeglądaj różnorodne zabawne, nowoczesne grafiki, które wzbogacą Twój outfit dzięki kultowym koszulkom BAPE z nadrukami przedstawiającymi małpy i logo marki.

Japońska marka nadal łączy streetwear z wysoką modą, oferując bogate połączenie produktów premium z młodzieńczymi nadrukami. Wybierz projekty, które oddają hołd założycielowi i ikonie popkultury DJ Nigo, przy czym każdy element opowiada historię świeżej spuścizny marki. Stwórz idealny look uliczny w tym sezonie dzięki naszej ofercie koszulek BAPE.

 

Niepowtarzalny styl BAPE - bluza jakiej jeszcze nie było …

Ubrania Bape_4

Ubrania BAPE są głośne, krzykliwe i kolorowe. Marka odpowiada za jedne z najbardziej kultowych elementów w historii streetwearu, a to nie jest stwierdzenie, którego używamy lekko. Mamy pełnozapinane bluzy z kapturem z rekinami, uzupełnione naszywkami w stylu uniwersyteckim "World Gone Mad" (WGM). Charakterystyczny wzór rekina czerpie inspirację z grafik wojskowych umieszczanych na myśliwcach i okrętach wojennych.

Następnie pojawia się natychmiast rozpoznawalny wzór Cloud Camo, który wstrzykuje BAPE element kreskówkowej japońskiej mody.

 

BAPE to nie tylko ubrania!

Na koniec mamy sneakersy BAPE STA. But jest bezsprzecznie i bez skrupułów repliką Nike Air Force 1, z wyjątkiem tego, że słynny swoosh został zastąpiony błyskawiczną gwiazdą, kolory są szalone, a cholewka z lakierowanej skóry nadaje mu charakterystyczny połysk. Możesz się zastanawiać, jak BAPE sobie na to pozwoliło. Krótko mówiąc, Nike nie przejmowało się - dowód na silnie nawiązującą kulturę streetwearu wczesnych lat 2000.

Powrót do blogu