Jak dbać o buty, żeby służyły nam na lata?

Dzisiaj zajmiemy się szczegółowym omówieniem jak pielęgnować buty z różnych materiałów: skóry, zamszu lub nubuku. Damy wam również przykłady preparatów które idealnie nadadzą się do czyszczenia i impregnacji obuwia. Częstym błędem który powoduje nieodwracalne zmiany jest umieszczenie butów w pralce. Pierwszy raz po takim zabiegu jest bardzo satysfakcjonujący natomiast już po kolejnym razie buty mogą zacząć się rozklejać np. Przy podeszwie. Dlatego ten sposób pomimo prostoty może doprowadzić do okropnych skutków.

Impregnacja 

Każde sneakersy od razu po zakupie nie ważne z jakiego materiału są wykonane należy zaimpregnować. Na czym ona polega? Na buty nakłada się specjalny specyfik, który ma za zadanie ochronić je przed wodą ale również innymi zabrudzeniami takimi jak kurz czy przypadkowe zabrudzenia od jedzenia: sosy lub soki. Dobry produkt do impregnacji nie zmieni struktury materiału z jakiej jest wykonany but a zabezpieczy ją i spowoduje, że np. Skóra po nałożeniu preparatu będzie pięknie lśniąca. Warto pamietać, jeżeli chowamy dane sneakersy do szafy na dłuższy czas zaimpregnujmy je, przedłużymy w ten sposób ich trwałość na kilka sezonów. Włóżmy w nie wtedy jakiś papier lub inny wypełniacz aby materiał z którego są wykonane mógł w ten sposób „odpocząć” i aby zniknęły lub zmniejszyły się z niego zagięcia powstałe podczas użytkowania. 

Użytkowanie

Pamiętaj o tym aby przy zdejmowaniu butów rozsznurować je, dzięki czemu unika się zbyt mocnego napięcia materiału który po którymś razie może pęknąć. Obuwie należy zakładać przy pomocy łyżki do butów, aby uniknąć złamania zakładek i rozerwania cholewki. Obuwie należy możliwie często wietrzyć. W miarę możliwości nie używaj codziennie tej samej pary obuwia. Intensywna eksploatacja jednej pary obuwia prowadzi do jej przedwczesnego zużycia.

Jak czyścić skórzane buty?

Sneakersy Jordan 1 High Chicago

Jeśli są bardzo brudne, oblepione błotem, pozostaw brud do wyschnięcia, po czym miękką szczotką usuń zabrudzenia. Następnie przygotuj czystą ściereczkę, miskę z wodą z rozpuszczonym mydłem, namaczaj ściereczkę, wyciskaj wodę i przecieraj buty.

Jak czyścić zamszowe/nubukowe buty?

Luxusowe sneakersy Air Jordan 4 Red Thunder

Zamsz  jest wykonany z delikatnej skóry zwierzęcej, dlatego staje się  bardziej podatny na plamy i uszkodzenia niż inne tkaniny. Czyszcząc go, należy uważać, żeby nie uszkodzić delikatnych włókien. Najlepszym sposobem jest użycie specjalnej szczotki do tego materiału lub ściereczki do czyszczenia na sucho. Te narzędzia są przeznaczone do czyszczenia tego delikatnego materiału i nie zniszczą go. Jeśli plama jest szczególnie uporczywa, może być konieczne użycie komercyjnego środka do czyszczenia zamszu. Należy to robić ostrożnie, ponieważ niektóre substancje mogą być zbyt ostre i uszkodzić tkaninę. W przypadku wątpliwości najlepiej jest przetestować środek na małym, ukrytym fragmencie materiału.

Powrót do blogu