Dlaczego występują różnice cenowe w przypadku kolorystyk butów i ich rozmiarów?

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś/aś się dlaczego model który wybrałeś ma inne ceny w zależności od rozmiaru.

Wynika to głównie z ilości wyprodukowanych butów. Kobiety w Europie przeważnie kupują sneakersy w rozmiarach od 38 do 40, a mężczyźni 42 do 45. Dlatego nakład na te modele jest zwiększony, aby zaspokoić potrzeby danego społeczeństwa. Natomiast rzesza rozmiarów może uchodzić za „mniej popularne” , dlatego wielkie korporacje takie jak np. Nike lub Adidas produkują takich butów mniej, stąd ceny za nie są wyższe gdyż zależne jest to od ich małej dostępności na rynku.

 

Ceny butów zależą również od zainteresowania społeczeństwa.

 

Często stonowane i neutralne kolorystyki cieszą się większą popularnością, gdyż można je ubrać do każdej stylizacji i zawsze będą wyglądać dobrze. Takie modele jak Jordan 4 od razu po premierze rosną na wartości bardziej niż np. Dunki, dlatego są też dobrą parą pod inwestycje. Warto także wspomnieć, że wiele modeli Nike wychodzi w kolaboracji ze znanymi osobami oraz ekskluzywnymi domami mody.

 

Kolaboracja Nike z Travisem Scottem popularnym wśród młodzieży amerykańskim raperem, jest bez wątpienia strzałem w 10!

Sneakersy Air Jordan 1 Low x Travis Scott

Buty Jordan 1 Low Travis Scott x Fragment zna chyba każdy sneakerhead. To rzadki przypadek sneakersów, które spełniają "regułę trzech" i stanowią owoc współpracy trzech potężnych sił: marki Jordan, Travisa Scotta i Hiroshiego Fujiwary z Fragment. To wyjątkowa odsłona popularnego modelu Air Jordan 1, w której kontrastowa kolorystyka została wzbogacona o unikalne detale.

 

Kolejną równie ciekawą kolaboracją jest marka Jordan, która nawiązała współpracę z paryskim domem mody Dior, aby stworzyć historię za pomocą Jordan 1 Retro High Dior.

Sneakersy Air Jordan 1 High x Dior

To pierwszy raz, kiedy Jordan nawiązał współpracę z tak znaną marką modową, jak Dior, dzięki czemu przeszło to do historii. To wydanie było ograniczone do zaledwie 8500 par, każda para była indywidualnie numerowana. To właśnie tak ograniczona ilość sprawiła, że cena za niektóre rozmiary sięga ponad 100 000 zł

 

Jeżeli jesteśmy już przy luksusowych domach mody nie można nie wspomnieć o „Air Force 1” x Louis Vuitton.

Sneakersy Air Force 1 x Louis Vuitton

Pierwotnie zaprojektowane przez firmę Nike w 1982 roku, to pierwszy but wyprodukowany poza fabryką Nike. Dyrektor artystyczny Virgil Abloh (1980–2021), będący symbolem społeczności streetwearowej, która go wychowała, uznał buty Nike Air Force 1 za sam w sobie symbol kultury. Teraz dwie ikony połączyły siły, aby stworzyć najbardziej autentyczne sneakersy z najwyższej półki. Moda wykracza poza obiekt sztuki symbolizujący subkulturę z odrobiną magii i innowacji. Kolaboracja ta jest niezwykle limitowana a cena niektórych modeli przekracza niejednokrotnie 200 000 zł!

Powrót do blogu